facebook

Imperium RPS Enterteyment

Dlaczego nie mogę się zarejestrować?
W wersji beta 1.0 rejestracja jest niedostępna.

Już wkrótce damy wam możliwość dołączenia do imprerium RPS Enterteyment.

czytaj więcej »

Logowanie imperialistów

Teachers Login Form

 

Logowanie administratorów

Pupils Login Form

 Jesteś tutaj >> Artyści > TEWU

TEWU

Grupa TEWU powstała 1992 roku w Świętochłowicach, założyciel Dono niesiony głosem buntu i swobody wypowiedzi postanowił poprzez swoje rymy podzielić się ze słuchaczami problemami, z czasem do składu dołączyło kilku nowych MC: G2e - przedstawiciel katowickiego podziemia, Nedziol - jako młody ten zły wśród rówieśników człowiek szybko znalazł miejsce i został obdarzony zaufaniem.

Od 1992 roku pod nazwą "Tuwandaal" działania w polskim undergrandzie wspólnie z kilkoma katowickimi grupami znane teraz szerszej publiczności. W latach 96/97 wydanie kilku utworów w poznańskiej firmie "PH Kopalnia" założonej przez Krzysztofa Kozaka (późniejszy RRX), następnie w premierowym magazynie "Klan" utwór - "Niewinny", w kilku następnych "Sls", "Im gorzej tym lepiej", na składance "Wspólna scena" 1997 - "To jest ten czas" i "Znasz zasady" 1998 - Mroczne zauroczenie.

Cóż , jak sami wykonawcy stwierdzili - "warto było, pierwsze nasze kroki stawiane były pod presja emocji i chęci zaistnienia" i choć z niechęcią do tych produkcji wracają, są dumni z tamtych czasów…” W końcówce lat 90 tych po wydaniu ostatniego kawałka na jednym ze składaków DJ. Volta nastąpił stop! Czas na przemyślenia. Trójka chłopaków z Górnego Śląska postanowiła że nie tędy droga i warto zmienić podejście do hip hopu. W ciszy i spokoju w głębokim śnie powstawał przy współpracy z Mistrzem Zbyszkiem Wolnym nowy szalony, prawdziwy materiał. W międzyczasie dołączył Cham-pion, najmłodszy z manioli, który zapukał pewnego razu do drzwi pod numer 17 i przedstawił swoje odważne plany. I w ten oto sposób z trójki wandaali zrobiła się czwórka.

Pogoń za myślami i samplami trwała a indywidualne pomysły sztabu ludzi stopniowo przynosiły oczekiwane korzyści. W studiu Grzegorz Gutowski {realizator nagrań} walczył przy masterowaniu materiału. Poświecenie i wiara jakie włożył w projekt doprowadziły w 2004 roku do powstania pierwszej legalnej płyty TEWU- "Wyrwani ze snu" wydanej przez własny label "Wyrwani Recordz". Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko zbierając sporo pozytywnych recenzji .Teledysk do utworu "Tempo" przez dłuższy czas nie schodził z pierwszego miejsca listy MTV Polska. Na przełomie lat 2004 /06 grupa TEWU zagrała dużą ilość koncertów w całej Polsce i pojawiła się w wielu programach telewizyjnych. Po 2 latach przerwy od wydania pierwszego materiału Dono/G2e/Cham-pion zabrali się za kolejną płytę. Do współpracy zaprosili takich artystów jak PEJA, FLEXXIP, TRISH znana również jako Patricia Kazadi, FU, Bolca oraz Śląska grupę 3 Blox. Po kilku miesiącach prac w studio HH Poland po niespodziewanej rezygnacji Nedziola i małej przerwie w życiorysie G2e powstała płyta "Ślad po sobie" zawierająca ponad 1h materiału opartego na dojrzałych textach i hip hopowych bitach, w których można tak jak przy pierwszej płycie doszukać się wielu elementów różnych gatunków muzycznych.

Produkcją płyty zajął się Dono lecz poza nim można usłyszeć jeden fachowy bit znanego z pierwszej płyty Zbyszka Wolnego, piano Grzesia Czaji, wokal Sheri, bas Darka Stasiaka, gitarę Grzesia Bagińskiego, wiolonczele Barrana, skrecze DJ. Bena, old scholowy bit Andrzeja Okuńskiego oraz jeden bit wrocławskiego duetu Magiera & L.A. (White House). Mix i master to ponownie Grzegorz Gutowski . W 2007 r powstał pierwszy z 5 klipów do utworu "Łap łap nowy TEWU Rap" następnie klip do eksperymentalnego jak na hardcorową grupę utworu "Pokusa", debiut aktorski w serialu "Biuro Kryminalne" dla TVP 2 oraz klip do utworu "My i Wy" z gościnnym udziałem PEJI. Zarówno „Łap Łap” jak i „Pokusa” miały juz swoją ogólnopolską premierę i odbiór tych utworów był różnorodny tak jak zresztą spodziewali się artyści którzy z góry zakładali eksperymentalne podejście i odbicie od klasycznego stylu.

W roku 2008 powstały kolejne klipy -"Hono Tu " oraz mix złożonego z trzech utworów "Stara szkoła/ Panika/Ślad po sobie". Data 9.03.2008 została szczególnie zapamiętana i wytłuszczona zarówno przeze mnie jak i przez media. W nocy z 9.03 na 10.03 w Katowicach doszło do próby ataku na życie G2e. Napastnik zadał mu kilka ran nożem. Odwieziony do szpitala przeszedł operację, która na szczęście pomogła mu powrócić i realizować założenia związane z TEWU. Jak widać okres czasu od wydania albumu "Wyrwani ze Snu" zawiera sporą cześć interesującej opowieści ,opowieści w wielu procentach zawartej na płycie TEWU "Ślad po sobie”.

Obecnie po kolejnej 4 letniej przerwie od wydania „Ślad po sobie” i nie obecności przez półtorej roku G2e , TEWU wraca w pełnym składzie (DONO, CHAM-PION, G2E, DJ SH WUU) pracując nad albumem „EPIDEMIA”, który ukaże się nakładem RPS Enterteyment.

Dyskografia:
TEWU „WYRWANI ZE SNU” (2004) Wydawnictwo: WYRWANI REC
TEWU „SLAD PO SOBIE” (2008) Wydawnictwo: FONOGRAFIKA

Teledyski do utworów:
"Tempo” produkcja GRUPA 13
"Z nimi ruszaj" prod. GRUPA 13
"Podbij T" prod. GRUPA 13
"Łap, łap nowy TeWu rap" prod. GRUPA 13
"Pokusa" prod. Tomasz Kępiński
"My i Wy" feat PEJA prod. Tomasz Kępiński
"Hono Tu" prod.Tomasz Kępiński
"Stara szkoła/Panika/Ślad po sobie" prod. Tomasz Kępiński

Występy gościnne:
2004: WhiteHouse - Kodex II: Proces (w utworze: „Roluj, Roluj”)
2004: Styl V.IP. - Bez Odwrotu (w utworze: „Smak zwycięstwa”)
2007: Styl V.IP. - Wyjść Na Prostą (w utworze: „Smycz oraz „Nowy klub”)
2007: Waco -(w utworze: "Strach by stanąć przed Bogiem")
2007: High Grade - Ostatnio Kiedy... (w utworze: „Dotyk nocy”)
2008: Bezimienni - Walka (w utworze: „Podaj Dalej”)
2008: Diador/Fatumhead (w utworze: „Puść”)
2008: Konzeption Klika - Tutaj Albo Nigdzie „Tak wiele chciałbym dać…” oraz: „W opałach”
2009: Bonus RPK - Wkurwiony dzieciak (w utworze: „Hazard”)
2009: Esu feat Karolina Szarubko (w utworze: "Oni")
2009: Meritum - (w utworze: "Nie warto")
2010: Styl Vip - "Ślepy zaułek"
2011: Graba ft Fonos „Czas na zmiany”
2011: Kupujcie Polskie Rap Płyty
2011: Daniels “Anonim”
2011: Viruz feat Szad– „Ad akta”
2011: Kachu BSP ft Emblemat „Taki mam charakter”
2011: Pih ft Eros, Słoń „Radio Killa (66.6 fm)”
2011: Silesia Crime „Silesia”

Udziały w projektach oraz solowe płyty:
Cham-Pion, DJ. Sh Wuu – PROJEKT 12 oraz ??? :)
Dono / Cham-Pion /DJ. Sh Wuu - PAPU BAND.
Dono & DJ. Sh Wuu (solowy album „Daj mi wiarę”)

Filmografia:
2008: udział w serialu "Biuro Kryminalne" dla TVP 2 

RPS RPS - "Rozwój Ponad Standard"

Rozwój Ponad Standard to kompilacja 21 utworów podsumowujących pierwsze dwa lata działalności wydawniczej Rycha Peji. Wydawnictwo obejmuje utwory pochodzące z albumów sztandarowych wykonawców wytwórni RPS: Kobry (również z Bezczelem), Gandziora, Buczera, Śliwy, Vixena, Viruza, Kroolika Underwood oraz HZOP, w których nierzadko udziela się sam PEJA, który na okoliczność działalności solowej i wydawniczej sygnuje swoje ruchy logiem RPS.

Czytaj więcej »